- Advertisement -spot_img
Ana SayfaKıbrısMeclis Genel Kurulu sona erdi

Meclis Genel Kurulu sona erdi

- Advertisement -spot_img

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü oturumu güncel konuşmaların tamamlanmasının ardından sona erdi.

Güncel konuşmalarda, tarım ve sağlık konusu da tartışıldı.

Meclisin bir sonraki oturumu 13 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

UBP milletvekili Dursun Oğuz Genel Kurul’da söz aldı.Oğuz, “Ürün sezonu ne zaman açılacak? Fiyat ne zaman belli olacak? Depolama nerde, nasıl olacak belli değil. Toprak Ürünü Kurumu bu ürünün ne kadarını alacak belli değil” dedi.

Her şeyde olunduğu gibi bu konuda da geç kalındığını belirten Oğuz, zamana oynandığını da savundu.Oğuz, Bakan Şahali’nin akaryakıt desteğinin hasada girmeden verileceği yönünde bir açıklaması olduğunu belirterek, “Bunun da mı zamanı belli değil” şeklinde konuştu.

Topun her zaman Maliye Bakanına atıldığını belirten Oğuz, “Siz söylediklerinizi yapamıyorsanız bunun sorumlusu kim?” diye sordu.

Doğrudan Gelir Desteği konusunda bir açıklama yapılmadığını da söyleyen Oğuz, üreticinin hala geçtiğimiz sezondan alacağı olduğunu kaydetti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bu yıl gerçekleşen yağışlarla birlikte ülkenin suya doyduğunu söyledi.

Bu yağışların ardından çok daha fazla suyun değerlendirilebileceğinin ortaya çıktığını, bunu sağlamak adına çalışma başlatıldığını dile getiren Şahali, hububat yetiştiriciliğinde bu yıl yüzlerin güldüğünü, verimin sevindirici olduğunu kaydetti.

Şahali, TÜK’ün arpa buğday ticaretinde tek yetkili organ olduğunu, açıklamasının belirleyici rol oynayacağını dile getirerek, bir kilo arpanın maliyetinin 1.25 olarak belirlendiğini söyledi.

Şahali, bakanlığın Tarım Dairesi çalışması çerçevesinde, arpada kilo fiyatının 1.32 olarak belirlenmesi önerisinde bulunma kararı aldığını, bunun nihai karar olmadığını belirtti.

Fiyat belirleme süreçlerini anlatan Şahali, ülkede üretilen arpanın ihraç edilmesinin mümkün olmadığını, ülkede depolanacağını söyledi.

Arpanın tamamının TÜK’e teslim edilmesi halinde depolama sıkıntısı yaşanacağını dile getiren Şahali,  amaçlarının üretilen arpanın en yakın noktaya teslim edilmesini sağlamak olduğunu, arpa bedelinin eylül ayı sonunda tamamen ödenmesi için finansman arayışlarının olumlu seyirde devam ettiğini kaydetti.

Şahali, akaryakıt desteği ve doğrudan gelir desteği konusunda Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini, akaryakıt desteğinin ödenmesinin yapılacak ilk ödeme olacağını, hazinedeki durumun elverdiği noktada ilk olarak bu ödemenin yapılacağını kaydetti.

Şahali, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Yetiştiricileri Birliği veya Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile herhangi bir sorunları bulunmadığını, randevu taleplerine yanıt vermemesinin de söz konusu olmadığını, diyalog kaynaklarının açık olduğunu söyledi.

Süt satış rakamlarına işaret eden Şahali, 1 temmuz  itibarıyla inek sütü için sütün baz fiyatının litre fiyatının 2 TL’den 2.50’ye çıkarılması önerisinde bulunacaklarını, bu önerinin nihai olmadığını söyledi.

Zeytinyağı analizlerinin yapılıp açıklandığını söyleyen Şahali, nisan ayı itibarıyla orman yangınlarına yönelik Yangın Hazır Kuvvetleri oluşturulduğunu, Yangın Koruma Şeritlerinin açık olması  ve tüm araç gereçlerin çalışır hale gelmesini sağladıklarını belirtti.

HP Milletvekili Hasan Topal, “Okul Sağlığının Önemi” konusunda konuşma yaptı.Topal, sağlıklı insan gücünün sağlıklı bireylerin yetişmesiyle mümkün olduğunu, okulların da bu noktada büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Cep telefonu bağımlılığı, uyuşturucu ve alkol sorunu gibi kötü alışkanlıklar noktasında okullara büyük görevler düştüğünü söyleyen Topal, sağlıklı alışkanlıkların ve davranışların geliştirilmesine okulların katkısının büyük olduğunu ifade etti.

Topal, okullarda koruyucu hekimlik çalışmaları konusuna değinerek, hastalığın oluşmadan önlenmesi gerektiğini belirtti.

Okul çağındaki çocukların sağlığa kavuşması ve devam ettirilmesi gerektiğini dile getiren Topal, sağlıklı beslenme, hijyen, aile planlaması, bağışıklama, endemik hastalıklardan korumanın okul yıllarında yapılmasının önemine değindi.

Topal, okullarda gereken önlemlerin alınmaması halinde bulaşıcı hastalıkların, kazaların görülme oranlarının artabileceğini belirtti.

Okulda yapılan sağlık eğitimlerine özel önem verilmesi gerektiğini dile getiren Topal, sağlıklı aile ve toplum bilincini oluşturmak gerektiğini ifade etti.

(BRT/TAK)

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz