- Advertisement -spot_img
Ana SayfaKıbrısBugün 8 Mayıs Dünya Thalassaemia Günü

Bugün 8 Mayıs Dünya Thalassaemia Günü

- Advertisement -spot_img

Bugün 8 Mayıs Dünya Thalassaemia Günü..

Gün nedeni ile Thalassaemia Derneği ve Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği basın toplantısı düzenledi.

Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, basın toplantısında, bugünün kaliteli bir yaşam için mücadele günü olduğunu belirtti.

Thalassaemia hastalarının en önemli sorununun “kan bulmak” olduğunu söyleyen Varoğlu, istihdam sorunlarının da bulunduğunu dile getirdi.

Thalassaemia Derneği Bilim Kurulu Üyesi, Genetik Uzmanı Mustafa Yazman ile Thalassaemia Derneği Bilim Kurulu Üyesi, Kimyager Suat Keskin de konuşmalarında çalışmalarına ilişkin bilgi aktardı.Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği Genel Başkanı Bülent Çıraklı ise, kan ihtiyacının giderilmesi için ikinci kan aracına ihtiyaç olduğunu, aracın adaya geldiğini ve hemşire ile aksamların araca donatılması ile de kullanılabileceğini söyledi.

Çıraklı, amaçlarının kan ihtiyacını ortadan kaldırmak olduğunu da vurguladı.Basın toplantısının ardından gün dolayısı ile tören de gerçekleştirildi, konuşmalar yapıldı.

Sağlık Bakanı Filiz Besim konuşmasına, Dünya Thalassaemia Günü’nü kutlayarak başladı.

Thalassaemia’nın özel bir konu olduğunu ve arkasında başarılı bir hikaye bulunduğunu kaydeden Besim, doğru karar ve politikalarla Thalassaemia hastalığının ciddi şekilde kontrol altına alındığını kaydetti.

Ülkede 150 Thalassaemia Hastası bulunduğunu kaydeden Besim, Thalassaemia Merkezi’ni daha ileri taşıyıp, daha iyi hizmet vermesini sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.Konuşmaların ardından kokteyl gerçekleştirildi. (BRT)

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz