- Advertisement -spot_img
Ana SayfaKıbrısAkar: Türkiye, KKTC halkının haklarını her zaman korumaya kararlıdır

Akar: Türkiye, KKTC halkının haklarını her zaman korumaya kararlıdır

- Advertisement -spot_img

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Yunanistan yetkililerinin Ege ve Doğu Akdeniz’e yönelik açıklamalarına ilişkin değerlendirmesi, bakanlığın sitesinde yer aldı. Sağduyu ve işbirliği çağrısında bulunan Bakan Akar, Türkiye’nin haklarını korumada kararlı olduğunu belirtti. Ege ve Doğu Akdeniz’de bulunan enerji kaynaklarının barış, diyalog ve ortak kalkınmaya köprü olması gerektiğini ifade eden Bakan Akar, barış dolu bir gelecek için tüm kıyıdaşların mutabakatıyla deniz yetki alanları sınırlarının belirlenmesinin şart olduğunu kaydetti.

Bakan Akar, bölgede uluslararası hukuku istismar ederek yapılan gasp girişimlerine göz yumulmayacağının altını çizerek, “Türkiye, Doğu Akdeniz ve Ege’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının yanı sıra garantör ülke olması nedeniyle KKTC halkının haklarını da her zaman korumaya ve oldubittilere müsaade etmemeye kararlıdır” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, Türkiye’nin, tüm sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk, karşılıklı iyi niyet ve saygı çerçevesinde, diyalog ve müzakere yoluyla, barışçıl yöntemlerle çözülebileceğine inandığını dile getirdi. Akar, başka devletlerin bir karış toprağında gözü olmayan Türkiye Cumhuriyeti’nin, uluslararası hukuka uymayı kendisine ilke edindiğini vurgulayarak, “Türkiye Cumhuriyeti, milli hak ve menfaatlerini etkin, caydırıcı ve saygın milli güç unsurlarıyla gerektiğinde korumaya da hazırdır” dedi.

Bakan Akar, karşılıklı güven, barış ve istikrarı zedeleyen adımlardan uzak durulması gerektiğini de kaydetti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz