- Advertisement -spot_img
Ana SayfaKıbrısÇavuşoğlu: KKTC'nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve araştırma gemilerinin faaliyetleri başladı

Çavuşoğlu: KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve araştırma gemilerinin faaliyetleri başladı

- Advertisement -spot_img

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği  KKTC’de “Küresel Gazeteciler Konseyi Medya Buluşması” etkinliğinde konuştu. Küresel Gazeteciler Konseyinin ilk kuruluş aşamasından bu yana süreci  yakından takip ettiğini belirten Çavuşoğlu, konseyin ilk toplantısının KKTC’de  yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi. Toplantının, KKTC’nin turizm ve eğitim başta olmak üzere birçok  alandaki tanıtımı için faydalı olacağını belirtin Çavuşoğlu, mevcut şartlar  altında KKTC’nin tüm dünyada uluslararası alandaki görünürlüğünün artırılması  için yoğun çaba sarf ettiklerini ve bu mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs davasının çok iyi anlaşılması ve anlatılması  noktasında söz konusu toplantının önemine dikkati çekerek, 60 yıla yakın süredir  Kıbrıs Türk halkının, siyasi eşitliğe dayanan kalıcı bir çözüm için üzerine  düşeni yaptığını kaydetti. Bu süreçte çok sayıda müzakere ve plan yapıldığının altını çizen  Çavuşoğlu, henüz kalıcı bir çözüme ulaşılamadığını belirtti.

Çavuşoğlu, “Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Türk halkı, her zaman çözümden  yana olmuştur ama bugün bir çözüm yoksa, son 5 yılda dışişleri bakanı olarak  yakından gözlemledim, bunun sebebi Rum tarafının hiçbir şeyi Kıbrıs Türk halkıyla  paylaşmak istememesinden kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Rum tarafının, Cenevre ve Crans-Montana’da yapılan konferanslarda iki  tarafın mutabık olduğu konularda bile geri adım attığını gözlemlediklerini  söyleyen Çavuşoğlu, bugün Birleşmiş Milletler (BM) raporlarının, yeni bir  müzakerenin başlaması için ortak bir zemin olmadığına işaret ettiğini aktardı. Çavuşoğlu, bu süreçte artık kaybedecek zamanları olmadığına dikkati  çekerek, “Tüm seçenekler dahil hepsinin müzakere edilmesi, hangisi olacaksa  müzakereye açık olduğumuzu da söyledik. Herhangi bir seçeneği dayatmıyoruz.  Herhangi bir seçeneğin de bize dayatılmasını doğru bulmuyoruz.” dedi.

Kıbrıs Türk halkını yok sayan çözümü kabul edemeyiz”

Rum kesiminin Kıbrıs etrafındaki rezervleri Kıbrıs Türk tarafıyla  paylaşmak istemediğinin altını çizen Çavuşoğlu, tüm platformlarda, Rum tarafının  tek taraflı faaliyetlerine karşı olduklarını ve Kıbrıs Türk tarafının haklarının  garanti altına alınması gerektiğini söylediklerini hatırlattı.

Çavuşoğlu, halihazırda Rum tarafının tek taraflı faaliyetlerinin  farkında olduklarını belirterek, garantör ülke olarak Türkiye’nin gerekli  adımları attığını ve KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve araştırma  gemilerinin faaliyetlerine başladığını kaydetti.

Öte yandan Çavuşoğlu, daha önce mutabakat sağlanan bazı güven artırıcı  adımlar noktasında Rum tarafının geri adım atmaya başladığını vurgulayarak, şu  ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs Türk halkını yok sayan, siyasi eşitliği temelden yok sayan ve  Kıbrıs Türk halkının iradesini yok sayan bir çözümü bizim kabul etmemiz mümkün  değil. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte yapıcı tutumumuzu sergileyeceğiz ama Kıbrıs  Türk halkının, KKTC’nin ve Türkiye’nin haklarını korumak için ne yapılması  gerekiyorsa onu da birlikte yapacağız.”

Çavuşoğlu’na konuşmaların ardından hediye takdim edildi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz