- Advertisement -spot_img
Ana SayfaKıbrıs“Doğal kaynaklarda her iki taraf da eşit söz sahibidir”

“Doğal kaynaklarda her iki taraf da eşit söz sahibidir”

- Advertisement -spot_img

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklarla ilgili Türkiye ve KKTC’nin her zaman tutarsız davranışlara ve işbirliğini reddeden yaklaşımlara karşı çıktığına işaret ederek, doğal kaynaklarla ilgili her iki tarafın da eşit söz hakkı olduğunu vurguladı.

İŞAD Dış İlişkiler ve Lobicilik Kurulu, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Kıbrıslı Türklerin haklarının gasp edilmesine karşı çıkmaya devam edileceği bildirildi.

İş İnsanları Derneği açıklamasında, doğal kaynaklar gibi her iki halkın da eşit hakkı olan ve gerek işbirliği gerek paylaşım konusunda hiçbir tartışma olmaksızın beraber ilerlenmesi gereken bir mevzuda hakların “istila” ve benzeri yaklaşımlara maruz kalmasına karşı çıkılacağı da kaydedildi.

Rum tarafının hak istilası girişimleriyle ilgili İngiltere gibi Avrupa’nın diğer ülkeleri ve Amerika’dan da açıklama gelmesi için çağrı yapılan açıklamada, Türk tarafının rızası olmaksızın Münhasır Ekonomik Bölge ilan edilmesinin Türk tarafını bağlamadığı da belirtildi.

Türkiye’nin, KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda çalışmalarını sürdüreceği kaydedilen açıklamada, bu durum karşısında tüm eşitlikçi çağrı ve uyarılarına rağmen, Rum hükümetinin Kıbrıslı Türklerin haklarına saygı göstermeden tek taraflı hareket etmesi halinde, Türkiye’nin sondaj çalışmalarını devam ettirmesinin doğal olacağı belirtildi.

BM Genel Sekreteri’nin yaptığı açıklamaya da atıfta bulunulan açıklamada, gerginliğin azaltılması için çaba harcanması gerektiği, KKTC ve Türkiye’nin doğal kaynaklar konusunda ne kadar tutarlı ve doğru bir çizgide olduğunun altı çizildi.

(BRT)

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz