- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDünyaİngiltere'nin Huawei'in 5G şebekesine sınırlı erişim izni vereceği iddiası

İngiltere’nin Huawei’in 5G şebekesine sınırlı erişim izni vereceği iddiası

- Advertisement -spot_img

ABD ile Çin arasındaki Huawei gerilimi devam ederken, İngiltere’nin Çin teknoloji şirketi Huawei’in 5G şebekesine sınırlı erişim izni vereceği iddia edildi.

Konunun, İngiltere Başbakanı Theresa May’in başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Konseyinde tartışıldığı belirtildi.

Reuters haber ajansına konuşan 2 güvenlik kaynağı, İngiltere’nin, Huawei 5G ağının tüm çekirdek bölümlerini engelleyeceği ve çekirdek olmayan bölümlere erişimin kısıtlı ölçüde gerçekleşeceğini söyledi.

İngiltere Hükümeti Dijital Bakanı Margot James ise sosyal medya sitesi Twitter’dan paylaştığı mesajında, konuya yönelik nihai kararın henüz alınmadığını ifade etti.

ABD, Avrupa ülkelerine güvenlik riski içerdiği gerekçesiyle Çin teknoloji şirketi Huawei ile iş birliğini durdurma ve ürünlerini yasaklama çağrısı yapmıştı.

Almanya Federal Ağ İdaresi (BNetzA) Başkanı Jochen Homann, Huawei de dahil herhangi bir 5G ekipman sağlayıcısının, Almanya’nın tüm standart ve güvenlik gereksinimlerine uyması halinde “özel” olarak dışlanmaması gerektiğini açıklamıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin 5G mobil ağını kurarken, kendi standartlarını tanımlayacağını ve güvenlik konusunun ne kadar önemli olduğunu bildiklerini söylemişti.

Almanya’dan sonra Belçika da Huawei tarafından sağlanan telekom ekipmanlarının casusluk faaliyeti için kullanılabileceğine dair herhangi bir kanıta rastlanmadığını açıklamıştı. 

Huawei krizi

Huawei’in sahibi Rın Cıngfey’nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmıştı. 3 gün süren kefalet duruşmasının ardından davaya bakan Kanadalı Hakim William Ehrcke, Mıng’ın ABD’nin resmi iade talebini beklerken 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı salıverilmesine hükmetmişti.

Mıng’ın tutuklanmasından sonra Çin, Kanadalı eski bir diplomat olan Michael Kovrig ile iş adamı Michael Spavor’u, ulusal güvenliği tehlikeye atan faaliyetlerde bulunma iddiasıyla tutuklamıştı. Çin ayrıca, uyuşturucu kaçakçılığı davasından, 2016 yılında 15 yıl hapis cezasına çarptırılan bir başka Kanada vatandaşı Robert Schellenberg’i de yeniden yargılayarak ölüm cezasına mahkum etmişti.

Kanada Federal Adalet Bakanlığı, 2 Mart’ta Mıng Vancou’nun ABD’ye iade sürecinin başlatıldığını duyurmuştu.

Huawei Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, 7 Mart’ta yaptığı açıklamada, ABD Senatosunun şirketin ürünlerine yönelik yasağı destekleyecek bir kanıt sunamadığını belirtmiş ve Teksas’taki bir federal mahkemede ABD hükümetine dava açtıklarını ilan etmişti. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz