- Advertisement -spot_img
Ana SayfaDünyaİspanya'da hükümet kurma görüşmeleri başladı

İspanya’da hükümet kurma görüşmeleri başladı

- Advertisement -spot_img

İspanya’da 28 Nisan’da yapılan erken genel seçimleri kazanan ancak tek başına iktidara gelecek meclis çoğunluğunu elde edemeyen Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) lideri ve Başbakan Pedro Sanchez, hükümet kurma görüşmelerine başladı.

Sanchez, hükümet kurma çalışmaları kapsamında ilk olarak seçimlerden ikinci büyük parti olarak çıkan sağ görüşlü Halk Partisi’nin (PP) lideri Pablo Casado ile görüştü.

Başbakanlık konutu Moncloa’da yapılan görüşme sonrası basına açıklama yapan Casado, “Biz, Sosyalist İşçi Partisi ile bir ittifak yapmayacağız. Benim ilk izlenimim, zayıf bir hükümet kurulacağı yönündedir” dedi.

Casado, anayasanın öngördüğü şekilde İspanya’nın ulusal bütünlüğünün korunması ve Katalonya’daki bağımsızlık girişimlerinin bastırılmasının takipçisi olacaklarını vurgulayıp, yeni yasama döneminde vergi indirimine gidilmesini istedi.

Başbakanlık kaynakları da Sanchez-Casado görüşmesinde, öncelikli olarak devlet kurumları arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi, ekonominin durumu ve Katalonya sorununun ele alındığını belirtti.

Başbakan ve PSOE lideri Sanchez, hükümet kurma çalışmaları kapsamında yarın, aşırı sol görüşlü Unidas Podemos Partisi lideri Pablo Iglesias ve liberal sağ görüşlü Vatandaşlar Partisi lideri Albert Rivera ile görüşecek.

Sanchez aşırı sağ ile görüşmeyecek

Sanchez, ilk defa genel seçimlere katılan ve 24 milletvekili çıkararak ülkedeki 5. büyük siyasi parti konumuna gelen aşırı sağ görüşlü Vox Partisi ile Bask ve Katalonya gibi özerk yönetimlerde faaliyet gösteren siyasi partilerin liderleriyle görüşmeyecek.

İspanya’da Meclis ve Senato’nun 21 Mayıs’ta açılması ve parlamentonun iki kanadının başkanlarının seçiminin yapılması öngörülüyor. Ülkedeki siyasi gelenek gereği, Meclis ve Senato’nun açılmasının ardından Kral 6. Felipe’nin seçimlerden en fazla oyu alan PSOE lideri Sanchez’i hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor. İspanya’da 26 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosu ve kısmı yerel seçimlerin yapılacak olmasından dolayı hükümet kurma çalışmalarının bu tarihten sonra netleşmesi tahmin ediliyor.

Önünde hükümet için tek bir olasılık var

Öte yandan genel seçimlerin sonucunda mecliste oluşan tablo gereği, Vatandaşlar Partisi’nin kesinlikle PSOE ile hükümet kurmayacağını açıklamasından dolayı Sanchez’in önünde tek bir olasılığın bulunduğu görülüyor.

PSOE’nin üst düzey yetkilileri şu ana dek yaptıkları açıklamalarda, Sanchez’in tek başına azınlık hükümeti kurmak istediğini vurguladı. Sanchez’in azınlık hükümeti için dışarıdan Unidas Podemos’ın desteğinin yanı sıra bağımsızlık yanlısı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) Partisi’nin desteğini alması gerekiyor.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz