- Advertisement -spot_img
Ana SayfaSağlıkAğrı'da alternatif turizm rotası "Tarihi Hükümet Konağı"

Ağrı’da alternatif turizm rotası “Tarihi Hükümet Konağı”

- Advertisement -spot_img

İshak Paşa Sarayı, Ahmed-i Hani Türbesi, eski Bayezid Camii, 3 bin yıllık Urartu Kalesi ile Ahmed-i Hani Kent Müzesi…

Bu tarihi yapılan bulunduğu bölge “Eski Doğubayazıt Yerleşkesi” olarak nitelendiriliyor ve her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Aynı alanda rekonstrüksiyon çalışmaları devam eden Eski Bayezid Hükümet Konağı da çevre düzenleme çalışmalarının ardından ziyaretçilere kapılarını açacak.

Projesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından hazırlanan Eski Bayezid Hükümet Konağı’nın inşasına, arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmalarının ardından 10 Temmuz 2017’de başlandı.

Proje koordinatörü Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Mimar Şahabettin Öztürk, 750 metrekare bir alan üzerinde yapımı devam eden hükümet konağının 17 ayrı mekandan oluştuğunu söyledi.

140 bin kerpicin kullanıldığı devasa bir sivil mimari örneği

Tarihi konağın yapımında aslına uygun olarak ahşap ve kerpiç malzemenin kullanıldığına dikkat çeken Öztürk, şöyle konuştu:

“Yapı, rekonstrüksiyon projesine birebir uyularak yapıldı. Hiçbir eksik ve ekleme söz konusu değil. Doku bakımından yaklaşık 140 bin kerpicin kullanıldığı devasa bir sivil mimari örneğinden bahsediyoruz. Bugün yapının genel olarak beden ve iç duvarları, örtü sistemi ve diğer kısımları tamamlanmış vaziyette. İklim koşullarından dolayı tamamlanmamış bazı bölümleri var. Bu yıl, Doğubayazıt Kaymakamlığınca bizim de yine proje desteğimizle birlikte çevre düzenleme çalışmaları yapılacak.”

Turistlere alternatif bir gezi alanı

Öztürk, konağın inşası öncesi arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmaları sırasında da üzerinde Arapça yazıların olduğu çok önemli bir mühür bulunduğunu vurguladı.

Bu Arapça yazıların çözümü sonrasında bölgenin tarihine ışık tutacak çok önemli bilgilere ulaşılacağını anlatan Öztürk, şunları söyledi:

“Bölgenin tarihi açısından çok önemli olan bu mührün çözümü ve Eski Hükümet Konağı’nın tamamlanmasıyla birlikte İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere alternatif bir gezi alanı oluşacak ve bölge turizmi daha da canlanacak. Yaptığımız ön görüşmelerde, konağın sürekliliği açısından kaymakamlık makamının haftanın belirli günlerinde burada hizmet vermesi gerektiğinin önemini vurguladık. Bunun dışında kalan zamanlarda ise müze olarak kullanılması hedefleniyor.” 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz