- Advertisement -spot_img
Ana SayfaSağlıkNesli tükenmekte olan ceylanlara bahçesinde bakıyor

Nesli tükenmekte olan ceylanlara bahçesinde bakıyor

- Advertisement -spot_img

Nesli tükenme tehlikesi altındaki 10 ceylan, artık güvende. Fevzi Felhan ceylanları öz çocuklarından ayırmıyor.

Dünyanın bazı bölgelerinde yaşayan, nesli tehlike altındaki türlerden ceylanların, Türkiye’de en çok bulunduğu kentlerin başında Şanlıurfa geliyor. Geçmişte sürüler halinde yaşadığı belirtilen ceylanlar, son yıllarda sayılarının azalması nedeniyle Milli Parklar Genel Müdürlüğünce doğal ortamlarda koruma altında tutuluyor.

Ürkek ve narin özellikleriyle bilinen, adına türküler yazılan ceylanlar, simgesi olduğu Şanlıurfa’da vatandaşların ilgisini çekiyor.

Kentteki bir kurumda memur olan Fevzi Felhan da küçük yaşlardan beri doğal ortamlarında gördüğü ceylanlara merak duymaya başladı.

Yaşı ilerledikçe ceylanlara ilgisi artan Felhan, evinin bahçesine bu nadide hayvanlara özel yer yaptı. Tarlasındaki 5 dönümü ise hayvanlara özel arpa ve yonca ekmek için ayırdı.

Şanlıurfa 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonundan 17 yıl önce aldığı 2 çift ceylanı biberonla süt vererek özenle yetiştiren Felhan, üremesini sağladığı hayvanların sayısını 10’a ulaştırdı.

Çevre il ve ilçelerden ceylanları görmek için çok sayıda kişi sürekli Felhan’ın evinin bahçesine gidiyor.

Felhan ise, sayısı 10’u geçtikçe yetiştirdiği ceylanları çevresindeki meraklılarına hediye ediyor.

“İnsanlara alıştılar”

Ceylan sevdalısı Felhan, narin hayvanlarla iç içe bir hayat geçirmekten memnun olduğunu söyledi.

Ceylanlara duyduğu aşırı sevgiden dolayı onları korumak için varını yoğunu seferber ettiğini belirten Felhan, bu nadide hayvanlardan dolayı mahallesinin “Ceylanlı Mahallesi” olarak da bilindiğini ifade etti.

Felhan, hayvanların sürekli etrafında dolaştığını anlatırken, “Ceylanlar doğada yakından görülmüyor, tutulmuyor. İkiz olanlardan birer yavru ayırıp biberonla, özel olarak besledik. İnsanlara alıştılar, ailemle bakıyoruz, zevk amaçlı yetiştiriyoruz. Çok sevilecek bir hayvan. Bahçemizde ceylan besleyelim düşüncesiyle başladık. Sevgi 11 yıldır bu şekilde devam ediyor. Hobi amaçlı besliyorum, benim için her biri çok kıymetli” dedi.

Ceylanları görmek için çok sayıda kişinin mahalleye geldiğini aktaran Felhan, “Normalde ceylanlar yabanidir ama bunlar iyice evcil oldu. İnsanlar normalde en yakın 500-600 metrede görebiliyor şu an bizim yetiştirdiğimiz ceylanları ise 3-4 metreye kadar yakından görebiliyor. Çoluk çocuk içinde yaşıyoruz” diye konuştu.

“Çocukları biberonla besliyor”

Felhan’ın 11 yaşındaki kızı Yüsra Felhan da her gün okuldan gelince ceylanlara koştuğunu dile getirirken, şöyle konuştu:

“Onların yanına gelince mutlu oluyorum. Biberonla küçüklerine sütlerini veriyorum. Her fırsatta yanlarına gidiyorum.” 

Felhan’ın 7 yaşındaki kızı Ravza Felhan ise, ceylanları en yakın arkadaşı olarak gördüğünü söyledi. Ceylanlara sürekli süt ve su verdiğini belirten küçük Felhan, narin hayvanlara eliyle ot verdiğini anlattı.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz