- Advertisement -spot_img
Ana SayfaKıbrısTatar, Merkezi İhale Komisyonu’nun itibarsızlaştırıldığını savundu!

Tatar, Merkezi İhale Komisyonu’nun itibarsızlaştırıldığını savundu!

- Advertisement -spot_img

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul’u Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay Başkanlığında toplandı.Genel Kurul’da başkanlığın genel kurula sunuşlarının ardından Meclis iç tüzüğünün 62’nci maddesi tahtında konuşmalara yer verildi.

İlk konuşmayı UBP Genel Başkanı Ersin Tatar “Merkezi İhale Komisyonu” konusunda yaptı.Tatar, Hükümetin Merkezi İhale Komisyonu konusunda sessizlik içerisinde olduğunu savunarak, basında yer alan haberlere atıfta bulunarak komisyon başkanının görevden alınıp alınmadığını sordu…

Tatar, yapılanlarla Merkezi İhale Komisyonu’nun itibarsızlaştırıldığını da savundu.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ise “elektrik, jeneratör alımı ve Merkezi İhale Komisyonu” konularında söz aldı…

Arıklı, Devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan bir takım işler yapıldığını iddia ederek, Kamu İhale Yasası konusunda Meclis komitesindeki çalışmalarda ciddi tartışmalar yaşandığı bir dönemde bu gibi gelişmeler yaşanmasının rahatsızlık yarattığını kaydetti.

Merkezi İhale Komisyonu’nun önünde tarihinin en önemli ihalelerinden biri olduğunu ifade eden Arıklı, tüm eleştiri ve ısrarlara rağmen 4 jeneratör için ihale kararı alındığını anlattı.

Arıklı, Kabloyla elektrik getirilmesi konusunda da Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin KKTC’nin üzerine düşeni yaptığını söylediğini belirterek, bunun için KIB-TEK’in birimlerine ayrılması şartı olduğunu savundu.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş da söz alarak eleştirileri yanıtladı.

Usul hakkında söz alan UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu da Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın konuşmasındaki tavırlarını eleştirdi.

Nazım Çavuşoğlu, Denktaş’ın soru kabul etmemesinin ise içtüzüğe göre doğru olmadığını savundu.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da içtüzüğün ilgili maddesini okuyarak bakanların konuşma yapma ya da sorulara yanıtı verme zorunluluğu olmadığını vurguladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami de jeneratör alımına ilişkin süreci birçok kez detaylı bir şekilde aktardığını hatırlatarak, İhale keşif bedelinin henüz belli olmadığını belirtti…

Nami, Türkiye’den enterkonnekte kablo konusuna büyük önem verdiklerini vurguladı ve sürecin hassasiyetine uygun şekilde en üst seviyede toplantılarla iki tarafın da çıkarına olacak şeklide yürütüldüğünü belirtti.

Bakan Nami, bu konuda son noktaya gelinememesinde hiçbir tarafın suçu olmadığını, konunun bu şekilde gündeme getirilmesini ise doğru bulmadığını vurguladı.

“Bize düşen her noktada üzerimize düşeni yaptık “ diye vurgulayan Nami, konuya ilişkin herhangi bir ön şartın ise olmadığını vurguladı.

Bakan Nami, Türkiye’den kabloyla elektrik gelse bile yerel üretimden vazgeçilmesinin söz konusu olmayacağını da altını çizdi.

Başbakan Tufan Erhürman da Merkezi İhale Komisyonu başkanının görevden alınması ve yerine birinin atanması konusunun Bakanlar Kurulunda gündeme geldiğini ve bu konuda başsavcılıktan görüş istenmesi uyarısında bulunduğunu ifade etti…

Erhürman, Merkezi İhale Komisyonu başkanının 3 yıl görevlendirileceği ve yeniden atanmasının mümkün olmadığının görüldüğünü ifade etti…

Erhürman, “1 kuruma bağımsızlık vermek istiyorsanız ve alınmasını belli koşullara bağlıyorsanız atama sırasında Maliye bakanına tek başına yetki vermiş oluyorsunuz. Dilediğini atama şansı verildiğiniz kişi değişirse aynı yere gelen değişemiyor ve ben bunu doğru bulmuyorum” dedi…

Erhürman, “Başbakan Yarımcısı ve benim iradem başsavcılıktan görüş alınması yönünde oldu ve bu doğrultuda adım atıldı” dedi.

Bakanlar Kurulu’ndan yeni kiralama geçirmediklerini sadece uzatma kararı verdiklerini söyleyen Erhürman, gözlerinden kaçan bir şey olduysa ve uyarılırlarsa hemen iptal edebileceklerini de belirtti…

Erhürman, yasanın Mecliste onaylandığı 16 Kasım’dan itibaren yeni kiralama yapılmadığını düşündüğünü ama tüm yenilenen kiralamaları talep edeceğini ve yeni kiralama yapmama ilkeleri doğrultusunda detaylı incelemeye sunacağını kaydetti…

Getirilecek liste içerisinde hukuka aykırı kiralama yapıldıysa iptal etmeye hazır olduklarını yineleyen Erhürman, “gereği yapılmazsa o zaman konuşuruz” dedi.

Elektrikte enterkonnekte sisteme de değinen Erhürman, bu konudaki görüşlerini Türkiye yetkilileri de dahil olmak üzere defalarca paylaştıklarını hatırlattı.

Erhürman, şu anda fizibilite çalışmalarının devam ettiğini aktararak, çalışma ile ‘daha ucuz elektrik, daha temiz enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanılmasının’ hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların Ardından İstatistik Kurumu Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine geçildi. (BRT)

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Stay Connected
16,985BeğenenlerBeğen
2,458TakipçilerTakip Et
61,453AboneAbone Ol
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz